LOKER – budujemy mieszkania dla Ciebie

Dodatkowe koszty przy zakupie nowego mieszkania

Cena mieszkania to nie wszystko. Co trzeba jeszcze uwzględnić?

Przede wszystkim warto pamiętać, że koszt mieszkania zawsze objęty jest podatkiem VAT. W przypadku mieszkań od dewelopera mamy do czynienia z obniżoną stawką podatku od towarów i usług, która wynosi 8% i dotyczy mieszkań do 150 mkw i domów jednorodzinnych do 300 mkw. W zdecydowanej większości deweloperzy od razu doliczają do ceny wartość tego podatku. Zdarzają się jednak oferty, które kuszą wyjątkowo niską ceną. Wówczas bardzo często okazuje się, że jest to kwota netto, czyli bez naliczonego VAT-u. Warto o tym pamiętać.

Oprócz tego trzeba też pamiętać o kosztach wynikających z podpisania umowy deweloperskiej. Jest ona zawierana w formie aktu notarialnego, podpisywanego u notariusza. W tym przypadku jesteśmy zobligowani do uiszczenia wynagrodzenia dla notariusza za dokonane czynności notarialne. W tym przypadku wartość takiego wynagrodzenia zależy od ogólnej ceny przeprowadzonej transakcji.

Oprócz tego warto uwzględnić koszty wypisów oraz opłatę sądową (koszt założenia księgi wieczystej i wpisania do prawa własności mieszkania do księgi).

Jeżeli dodatkowo zaciągnęliśmy kredyt na zakup mieszkania, zobligowani jesteśmy do uiszczenia opłaty za wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Oczywiście we wstępnych kalkulacjach warto też oszacować opłaty związane z późniejszym użytkowaniem lokalu, a dotyczą one przede wszystkim konieczności regularnego uiszczania czynszu.

 

 

 

01.08.2019