LOKER – budujemy mieszkania dla Ciebie

Dodatkowe koszty przy zakupie nowego mieszkania

Zakup nowego mieszkania to spore przedsięwzięcie, wymagające solidnego przygotowania przede wszystkim pod kątem finansowym. Niektóre osoby są w stanie nabyć nieruchomość, korzystając wyłącznie z własnych oszczędności, ale znaczna część kupujących ubiega się o kredyt, co dodatkowo wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu kwestii formalnych. Analizując różne oferty deweloperów, warto jednak pamiętać, że podstawowa cena to nie wszystko. W ogólnych kosztach należy uwzględnić dodatkowe opłaty, związane m.in. z obsługą notarialną. Wprawdzie dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera, bywają nieco niższe niż w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, jednak warto mieć ich świadomość.

Cena mieszkania to nie wszystko. Co trzeba jeszcze uwzględnić?

Przede wszystkim warto pamiętać, że koszt mieszkania zawsze objęty jest podatkiem VAT. W przypadku mieszkań od dewelopera mamy do czynienia z obniżoną stawką podatku od towarów i usług, która wynosi 8% i dotyczy mieszkań do 150 mkw i domów jednorodzinnych do 300 mkw. W zdecydowanej większości deweloperzy od razu doliczają do ceny wartość tego podatku. Zdarzają się jednak oferty, które kuszą wyjątkowo niską ceną. Wówczas bardzo często okazuje się, że jest to kwota netto, czyli bez naliczonego VAT-u. Warto o tym pamiętać.

Oprócz tego trzeba też pamiętać o kosztach wynikających z podpisania umowy deweloperskiej. Jest ona zawierana w formie aktu notarialnego, podpisywanego u notariusza. W tym przypadku jesteśmy zobligowani do uiszczenia wynagrodzenia dla notariusza za dokonane czynności notarialne. W tym przypadku wartość takiego wynagrodzenia zależy od ogólnej ceny przeprowadzonej transakcji.

Oprócz tego warto uwzględnić koszty wypisów oraz opłatę sądową (koszt założenia księgi wieczystej i wpisania do prawa własności mieszkania do księgi).

Jeżeli dodatkowo zaciągnęliśmy kredyt na zakup mieszkania, zobligowani jesteśmy do uiszczenia opłaty za wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Oczywiście we wstępnych kalkulacjach warto też oszacować opłaty związane z późniejszym użytkowaniem lokalu, a dotyczą one przede wszystkim konieczności regularnego uiszczania czynszu.

01.08.2019